Szkolny Klub Sportowy

msit.png

BOHATERON

bohateron.png

MAŁY MISTRZ

maly_mistrz.png

AKADEMIA

akademia bezpiecznego puchatka.png

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 

Aktualnosci

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, niebo, chmura, buty i na zewnątrzJuż od wielu lat Szkoła Podstawowa w Popowie Borowym organizuje dla swoich uczniów wycieczki, realizując wewnętrzny projekt ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Jest to inicjatywa, dzięki której nasi uczniowie poznają bliższe i dalsze zakątki naszego pięknego kraju. Mała, klimatyczna atmosfera szkoły sprzyja rozwijaniu pasji podróżniczych, fotograficznych, historycznych. W czasie każdej wyprawy panuje niezwykle ciepła i miła atmosfera. Dzieci poznają się jeszcze lepiej, pogłębiają się więzi koleżeńskie, rodzą się nowe przyjaźnie. Uczniowie poznają swoje mocne strony, gdy trzeba się wspierać na szlaku czy pocieszyć z dala od mamy. Trzeba zauważyć, że chociaż społeczność szkolna jest niezbyt liczna, na wycieczki jadą dzieci z różnych klas: tym razem były to klasy III-VIII.  Pojechało nas 40 uczestników i 4 opiekunów.

Podróż autokarem to zawsze frajda, bo słucha się muzyki, obserwuje mijane miejscowości. W Kruszwicy zobaczyliśmy jezioro i słynną Mysią Wieżę. Potem udaliśmy się do Wenecji, by obejrzeć niezwykle interesującą kolekcję kolejek wąskotorowych. Niektórzy pierwszy raz widzieli lokomotywy, zwrotnice, wagoniki. Wszystkie obiekty w tym muzeum to egzemplarze pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Zachwyciły nas kolorowe lokomotywy i… telefon na korbkę w dworcowej poczekalni. Był tam tez rozkład jazdy z 1894 roku. Z Wenecji warto wspomnieć o zwiedzanych ruinach zamku rodu Nałęczów, z którym to rodem łączy się legenda o diable weneckim. Podróż ze stacji Wenecja do Biskupina odbyta wagonikami kolejki wąskotorowej to urocze doświadczenie: inne tempo podróży, zapachy z łąk i pól. Zwiedzanie rezerwatu archeologicznego w Biskupinie to wiele ciekawych obiektów: kilka osad, domostwa z ,,wyposażeniem”, poletka uprawne roślin, które były już przed 2700lat znane mieszkańcom grodu. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie obiekty i zadawały pytania, jak to możliwe, by żyć w takich warunkach. To żywe zainteresowanie dowodzi tego, że historii łatwo się uczy przez obcowanie z obiektami z przeszłości. 
Drugiego dnia wycieczki zwiedzaliśmy Gniezno z Katedrą, w której oprócz słynnych drzwi, mieliśmy możliwość pomodlić się przy relikwiach patrona Polski św. Wojciecha. Zachwyciła nas wizyta w skarbcu katedralnym, gdzie dla uczestników wycieczki przygotowano zwiedzanie połączone z zabawą ,,Szukanie skarbów”. Każde dziecko miało za zadanie podpisać obiekt z mapki. Naturalnie dokonać tego mogło się tylko wówczas, jeśli uważnie obejrzało się całą wystawę i odczytało opisy eksponatów. Na szczególną uwagę zasługuje wyświetlana w tym miejscu animacja historii życia, wyprawy i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Wycieczkowicze mogą słuchać, oglądać projekcję i jednocześnie patrzeć na naturalną kopię drzwi, które znajdują się tuż obok. Należy też dodać, że katedrę zwiedza się w słuchawkach z prelekcją przewodnika, co sprawia, że żadna informacja nie umyka słuchającemu. 
W dalszej części wycieczki oglądaliśmy Arboretum w Kórniku. Maj to miesiąc kwitnienia azalii i różaneczników, których olbrzymią kolekcję zgromadziła rodzina Działyńskich. Oprócz krzewów kwitnących jest tam zgromadzona ogromna ilość drzew z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudził cypryśnik błotny, który w kórnickim arboretum czuje się doskonale i posiada niezliczoną ilość tzw. powietrznych korzeni. Dzieciom spodobał się też zamek kórnicki ze swoimi wieżyczkami i basztami. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na tamie włocławskiej w miejscu męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, patrona parafii w Nunie. 
Pogoda w czasie wycieczki była dobra, a humory dopisywały. Wróciliśmy pełni wrażeń i zapału do zorganizowania kolejnych wypraw w przyszłym roku. Do zobaczenia na szlaku! 
Opiekunowie.

 

                                                                                                                           więcej zdjęć na FB tutaj

 

Podwórko Nivea

NASZA STRONA FB

NASZA SZKOŁA

pict0012.jpg