Szkolny Klub Sportowy

msit.png

BOHATERON

bohateron.png

MAŁY MISTRZ

maly_mistrz.png

AKADEMIA

akademia bezpiecznego puchatka.png

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Aktualnosci

                                    W listopadowy, dżdżysty poranek uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie.

Długa, trwająca ponad 3 godziny podróż, wcale nie zmęczyła naszych uczniów. W Kłodawie z uśmiechami na twarzy postanowiliśmy zdobyć podziemny świat. Przewodnik przedstawił nam na początku bardzo ważne zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kopalni, która do dnia dzisiejszego jest czynnym zakładem produkcyjnym. Z odrobiną niepewności ale również i ciekawości wsiadaliśmy do szybu górniczego, którym zjechaliśmy 600 metrów pod ziemię. Tam przewodnik poprowadził nas trasą turystyczną oraz zapoznał z historią kopalni. Na terenie tym odkryto potężny wysad solny,największy na Niżu Polskim -o długość 26 km,i szerokości 2 km. W 1950r. rozpoczęto głębienie pierwszego szybu. W 1956r. wydobyto pierwsze tony soli kamiennej. Sól w Kopalni Soli „Kłodawa” urabiana jest tradycyjną metodą górniczą, która pozwala w pełni zachować stworzone przez przyrodę naturalne walory soli. Stwierdzono, że istnieje ponad 1500 dziedzin, w których ma zastosowanie produkowana sól kłodawska lub jej pochodne. Kopalnia "Kłodawa" eksploatuje wysadowe złoże soli kamiennych  o wysokim stopniu czystości, o naturalnej barwie białej z odcieniem szarym lub różowym. Każdy z nas mógł na własne oczy podziwiać jak pięknie potrafi się mienić kryształ soli, którą na co dzień używamy w kuchni. Oglądaliśmy piękne rzeźby wykonane z solnych brył, figurę św. Kingi w zdobionej solnymi kryształkami sukni, solne tunele a nawet Grotę Draculi. Nasza przygoda soli zakończyła się kupieniem przepięknych pamiątek, z których najcenniejszymi okażą się te okazy solne, sami zdobyliśmy w kopalni. Po obiedzie czekała nas jeszcze większa atrakcja, bowiem następnym punktem  wyprawy był 2 godzinny pobyt w kompleksie basenowo - termalnym w Uniejowie. Uczestnicy wycieczki mogli skorzystać z gorących kąpieli w leczniczych solankach termalnych. Do naszej dyspozycji były baseny kryte i otwarte, także wodnemu szaleństwu nie było końca. Ponieważ funkcjonowanie basenów nie jest uzależnione od pogody, największym powodzeniem cieszyły się baseny otwarte i zjeżdżalnie. Łączna powierzchnia lustra wody w kompleksie Uniejów to aż niemal 1500 m2, dlatego też pozostało jeszcze wiele nieodkrytych przez nas miejsc.

Pełna atrakcji i wrażeń wycieczka zakończyła się godzinę przed północą. Jednak praktycznie do ostatniej chwili cały autobus rozbrzmiewał śmiechem i śpiewem zadowolonych wycieczkowiczów. Liczni już snuli plany na następną, niemniej atrakcyjną wyprawę szkolną.Wycieczka dlla uczniówbyła  bezpłatna. Szkoła pozyskała środk w ramach rządowego programu "Bezpieczna +".   I.Ł.

 

Podwórko Nivea

NASZA STRONA FB

NASZA SZKOŁA

pict0007.jpg